MC1R
Gen označovaný jako Lokus E1 od slova extension, což znamená rozsah nebo rozšíření. Gen MC1R ovlivňuje melanokortinový receptor 1. Funkcí tohoto receptoru je řídit produkci pigmentu v pigmentových buňkách (melanocytech). Pestrá mozajka variant psí srsti je tvořena pouze dvouma pigmenty: eumelaninem a feomelaninem. Gen MC1R si můžeme docela jednoduše představit jako vypínač, jeho alely dokáží zastavit produkci eumelaninu a to má za následek projevení feomelaninu.
-
feomelanin je červený pigment a způsobuje typicky zlatavou až červenou barvu. Neovlivňuje barvu sliznic, očí (duhovek) a nosu.
-
eumelanin je v základu černý pigment. Tento černý pigment může být dalšími geny přeměňován či ředěn na jiné barvy, jako je hnědá, modrá (šedá), čokoládová (játrová) nebo isabella (bledě hnědá). Pigment se nachází také na sliznicích, v duhovkách očí nebo nosu.
Pokud jste někdy uvažovali nad tím, proč jsou určitá plemena psů tmavá až černá a jiná plemena jsou světlejší, tohle je přesně ten důvod. Čím více eumelaninu se produkuje v srsti, tím tmavší srst bude.
Alely
U psů zatím známo šest alel (variant) tohoto lokusu E. Zatímco alely EM, EG a E dovolují produkci eumelaninu, u homozygotů e dochází k zastavení produkce eumelaninu.
Hierarchie dominance alel je: EM > EG > E > eH > e. MC1R má nadřazený (epistatický) účinek vůči ostatním pigmentovým genům. Důsledkem je, že na recesivní jedince s genotypem e/e nemají eumelanogenní geny (MITF, ASIP, TYRP1) vliv na pigment srsti.
Homozigoti ee
U jedinců s genotypem e/e dochází k potlačení funkce MC1R genu a pigmentové buňky neprodukují žádný eumelanin. Tito psi mohou skrytě nést libovolnou barvu, aniž by to mělo vliv na jejich fenotyp (např. merle). Čumák, duhovky očí těchto psů však mohou být nadále černé, protože pigmentace na těchto místech je ovlivněna genem TYRP1. Vlivem dalších genů může nastat i stav, kdy se neprodukuje ani feomelanin a pak je takový jedinec bílý.
Divoká varianta E
Černá nebo hnědá je velmi častá barva srsti u mnoha plemen psů. Pokud je přítomná alespoň jedna dominantní alela E, pak se eumelanin bude produkovat. Tedy v srsti bude k dispozici tmavý pigment.
Melanistická maska EM
Alela na tomto lokusu utváří tzv. melanistickou masku (tmavě zbarvenou tlamu). Maska se neprojevuje u všech jedinců, kteří tuto alelu nesou. Nejlépe je viditelné u psů, kteří jsou zesvětlení (plaví) nebo skvrnití u tmavých psů splívá. Alela EM umožňuje vázat Aguti po určitou dobu a způsobit, že se na těle vytváří tmavý pigment. Vzhledem k tomu, že se eumelanin vyskytuje v černé, hnědé a modré / šedé barvě, může se melanistická maska vyskytovat v kterékoli z těchto barev.
Grizzly EG
Alela byla genetickými metodami poprvé popsána v roce 20103 a je relativně běžná u plemen Saluki a Afghánský chrt. Její výskyt nebyl zatím potvrzen u žádných dalších plemen. Barevná varianta se fenotypově projeví pouze za předpokladu, že se současně vyskytuje s kombinací alel ky/ky na K lokusu a At/At na A lokusu.
Vzor grizly, nebo domino je u Afghánských chrtů považován za vzácný. Tento vzor se nejdprve označoval jako „domino“, protože pes s tímto vzorem se jmenoval Tanjores Domino, který se narodil ve Švédsku 10. července 1954 a byl importován do Spojených států, kde se mu na výstavách dařilo.
Sobolí eH
Způsobuje sobolí zbarvení a je přítomná u kokršpanělů.
Brindle ebr
Ještě dnes najdete v odborné literatuře (např. Dostál4), že součástí řady lokusu E měla být alela ebr, která měla způsobovat žíhání. Nedávné studie DNA dokazují, že žíhání je spíše způsobeno vlivem lokusu K.
- The Inheritance of Coat Color in Dogs Hardcover, Clarence C. Little – June 1, 1957
- MClR Studies in Dogs With Melanistic Mask or Brindle Patterns
- A new mutation in MC1R explains a coat color phenotype in 2 "old" breeds: Saluki and Afghan hound. DOI: 10.1093/jhered/esq061
- Genetika a šlechtění plemen psů, Jaromír Dostál